PDF Tlač E-mail

Adrián J. nar. 2001
(DMO - quadruparéza)

 

Pred liečbou - nechodí, neštvornoží, neplazí sa, sedí s oporou, sedí na kolenách a hupká, poruchy pozornosti, sústredenia, nechce spolupracovať, sekundárna epilepsia, zvieratka nerozozná - všetky pomenováva "medveď", v reči stagnuje

Počas 1. liečby - viac vníma, menšie klonické kŕče postupne vymizli, lepší emočný prejav, smeje sa na rodičov, vydáva zvuky, je pevnejší - snaží sa sám sedieť a dostať sa na štyri, začal plávať, telo uvoľnenejšie, začal plávať, telo uvoľnenejšie, začal viac rozumieť a zrozumiteľnejšie rozprávať, pýta sa na WC, začína správne pomenovávať zvieratká

3 mesiace po liečbe - jeho lekárka zaznamenala za posledné 3 mesiace najväčší posun v posledných rokoch, sám sa napije z pohára, zo sedu na nohách sa dostane do vzpriameného kľaku, viac sa sústredí a prejaví záujem o dianie okolo seba, pri chôdzi menej nožničkuje a krajšie kladie nohy.

 

Image

Image

Image

Po roku liečby sa mu natoľko zlepšila jemná motorika, že si sám zapína televízor a prepína kanály.
Image

 

Na 2. liečbu prišiel po 3 rokoch.

Na začiatku pláva akoby postojačky.

Na 3. deň sa pýtal 3x na WC,viac komunikuje.

7. deň - Pri chôdzi nohy nekríži. Z mora ho nemôžeme dostať von. Chce plávať sám.

11. deň - sám si dal do uší slúchadlá z MP3.

12. deň - menej sliní, ruky su voľnejšie. Palec na ruke sa uvoľnil - začína používať ruky. Pridržiava sa aby nespadol.

16. deň - pri hre na PC rozumel mojej inštrukcii, čo má stlačiť myšou, aby sa dostal tam kam chce a urobil to.

20. deň - chce sa ponárať do vody s výkrikom: “Pripraviť sa, pozor, teraz“ Vypúšťa do vody bubliny.

Pred liečbou nohy v rozkroku spasticke:

a krátko po zákroku volne:

Ručičku pred liečbou takto nikdy nezdvihol:

Aďo a jeho obľúbené čistenie zubov

Aďo a jeho obľúbené čistenie zubov

Úsmev a spokojnosť v mori

Úsmev a spokojnosť v mori

Páči sa mu sledovať prichádzajúce vlny

Páči sa mu sledovať prichádzajúce vlny

Aďo potápač, doslova vyhľadával kedy by sa mohol ponoriť a vydržal tam dlho, aj som sa bála aby sa nenadýchol pod vodou, ale vedel sa dostať nad hladinu a evidentne mal z toho veľkú radosť

 

Aďo potápač, doslova vyhľadával kedy by sa mohol ponoriť a vydržal tam dlho, aj som sa bála aby sa nenadýchol pod vodou, ale vedel sa dostať nad hladinu a evidentne mal z toho veľkú radosť

 

Vo vode chcel plávať sám, hnevalo ho, keď sme sa ho čo i len dotkli, Pri plávaní boli nohy viac od seba.

Aďo je určite živší, vôbec neslintá. A viac rozpráva. Vypýta si čo chce. Skoro každá veta začína slovom ja chcem..... Čo už chceme my to ho veľmi nezaujíma. Dokonca si spieva. Pospevuje si pesničky ktoré predtým počul. Veľa si zapamätá z počutého ale keď sa ho niečo opýtame tak nezareaguje, alebo si opakuje svoje úryvky z rozprávok. To ale súvisí s jeho autizmom.

Stravu sme upravili, varíme bezlepkovo a bezmliečne.

Máme sa lepšie. Skutočne lepšie v tom, že Aďovi sa zlepšilo správanie, je kľudnejší a aj v škole vydží viac robiť nejakú činnosť. Určite má väčšiu chuť do jedla a aj pribral. Tie svaly sú také zaobalenejšie. Začal viac používať ruky, Dokonca keď mu naberiem jedlo na lyžicu , dám mu ju do ruky sám si ju dá do úst. Je taký pevnejší a vo vozíku je bez popruhov. Predtým sa nakláňal dopredu a teraz vydrží pekne sedieť.

6. mes. po 2.liečbe:

Varíme bezlepkovo a bezmliečne Aďo si už zvykol, že keď pýta "kýšku" dostane ryžové mlieko. A vlastne aj my si zvykáme a sme v nemom úžase ako sa dá jednoducho a zdravšie variť .
Aďo určite lepšie zaspáva a kľudnejšie spí.
V noci je bez plienky a pekne vydrží ísť ráno na nočník a cez deň sa viac pýta na WC. Neviem, či to zvládneme na 100 % ale určite sa to zlepšuje.
Viac rozpráva k veci, teda zlepšíla sa aj komunikácia, odpovedá na otázky. Pomenuje veci na obrázkoch, dokonca pozná aj geometrické tvary, niektoré čísla.
V škole ho označili za skokana roka. Lepšie spolupracuje, má dobrú náladu. Viac komunikuje. Hlavne k veci. Napr. dnes sám od seba povedal chcem ísť na návštevu k Martinke. Alebo rehabilitačnej povie Nechcem už cvičiť plazenie. Viete, lebo ten jeho autizmus spôsoboval, že väčšinou veci opakoval ako papagáj to čo niekde počul, alebo posledné slová zopakoval.

Pozná písmenká, určite A, I, O. No všetko z neho dostaneme veľkým vydieraním, niečo za niečo.
No a úžasné je že cez noc už nemá plienku a ráno sa pekne vypýta cikať. A aj počas dňa sa pýta, hoci niekedy to zneužíva a má to ako formu úniku od povinnosti.
Čo sa týka motoriky, tak je stabilnejší v polohe na bruchu a aj ruky sú viac otvorené. S pomocou dokáže jesť s lyžicou.
Do školy nosíme svoje jedlo -bezlepkové a bezmliečne. Celkom si na to zvykol. Problém je že v jedálni majú deti inú stravu a on ako magnetofón opakuje chcem to a ono, a tiež sa niekedy nepodarí, aby bol v jedálni sám. No a určite veľké plus, je že on od Egypta teda júla 2009 bol len 1 x nachladnutý, (klop, klop). Inak zdravý , takže sa vďaka Vám drží. A v škole deti čo pozorujem bývajú stále chorľavé.

Aďo je momentálne bez záchvatov a dobre v noci spí. Vytratili sa nám tie noci, kedy nechcel, nedalo sa mu spať. Za posledný rok nebol vôbec chorý. Asistent ho dal na kolobežku a on sa pokúšal aj odrážať. Dokáže sa s pomocou postaviť a aj sám chvíľu postojí pri nejakej opore. Dlhšie vydrží pri činnosti.

 

 

Zlepšil sa spánok, a síce, tak, že fakt ani nepamätám, kedy mal v noci svoj diskusný krúžok. Pekne prespí v noci, niekedy ma volá, zmením mu polohu a spí ďalej.

Zlepšilo sa zaspávanie, ja som totiž musela pri ňom byť kým nezaspal, teraz si urobíme večerné rytuály a pekne sa schová do periny a sám zaspí.

Viacej rozpráva (rozpráva zrozumiteľne) Kladie otázky napr. z telky "Prečo ľudia tlieskajú?" Prečo sanitka hučala" Koľko je hodín?

Ďalšie pozitívne vidím v tom že nebýva chorý. 3 roky nebol chorý, až teraz v januári mal teploty. Rád pracuje na PC. (Pozná niektoré písmenká, v PC vie zostaviť slovo z písmeniek)

 

Čo sa týka stravy snažíme sa dodržiavať.

 

Zlepšil sa spánok, a síce, tak, že fakt ani nepamätám, kedy mal v noci svoj diskusný krúžok. Pekne prespí v noci, niekedy ma volá, zmením mu polohu a spí ďalej.
Zlepšilo sa zaspávanie, ja som totiž musela pri ňom byť kým nezaspal, teraz si urobíme večerné rytuály a pekne sa schová do periny a sám zaspí.
Viacej rozpráva (rozpráva zrozumiteľne) Kladie otázky napr. z telky "Prečo ľudia tlieskajú?" Prečo sanitka hučala" Kolko je hodín?
Ďalšie pozitívne vidím v tom že nebýva chorý. 3 roky nebol chorý, až teraz v januári mal teploty Rád pracuje na PC.
(Pozná niktoré písmenká, v PC vie zostaviť slovo z písmeniek)
Čo sa týka stravy snažíme sa dodržiavať.

Naučil sa nové písmená, vie ich podať na kartičke, vie si vyskladať slovo vo výukovom programe, vie určiť polohu vecí, pred nad, pod. Či tomu rozumie nie som si istá, skôr by som povedala, že to má také naučené z toho výukového programu, ale to súvisí s autizmom

Čo sa týka motoriky, viac býva na kolenách a býva polohovaný na takom panely, teší sa urobí veľa pohybu takto, niekedy si až zoderie kolená.Pýta sa do chodítka, jeden držíme nohy, druhý chrbticu, robíme oporu o ruky, ale je šťastný ked sa mu podarí posunúť sa ďalej.
Správanie je také ukričané ale krik využíva aj vtedy, keď sa z niečoho teší. Učím ho "nekričím, poviem páči sa mi to". Niekedy poslúchne inokedy..... Psychologička ma tlačí aby som mu začala dávať niečo na ukľudnenie SEDALIA je to homeopatikum. Že nevieme,čo sa v tej jeho hlave robí a môžeme mu tým pomôcť.

Od poslednej liecby bol 1x chorý v januári.

Čo mi teraz robí starosti je jedlo, nechutí mu jesť, zhoršil sa v jedení. Už to trvá dlhšie. Stravu dodržiavame. vymýšľam, čo by mu chutilo, mením múky, robím z toho rožky, buchtičky. Dúfam, že je to prejde.

 


 

Ado sa drží, záchvaty nemáva. Sem tam sa objaví noc, kedy sa skôr zobudí, čo sa týka jedla, má vybrané veci, ktoré mu chutia a to by jedol stále. Ale teraz je veľa ovocia a to má rád, takže to mu dávame a paradajky sú top.

Inak sme takí ukričaní ale on si vyžaduje aby okolo neho niekto stále pobehoval. Dokáže fungovať aj na PC výukových programoch, kde plní úlohy s pomocou, niektoré veci má naučené už naspamäť tak sa mu to podarí splniť.


 

 

 

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.