PDF Tlač E-mail

Alex - nar. 1991

Takto vyzeral Alex pred podaním vakcíny - rozprával, chodil ....

 

Pred liečbou- ťažko postihnutý s prejavmi autizmu, nerozprával, nekomunikoval, nebol očný kontakt, nechodil, sedel s oporou, bol inkontinentný, plienkovaný. v noci nespával.

Image

Alex si vo výťahu sám stlačí gombík správneho poschodia a v poháňaní vozíka sa zlepšil natoľko, že sa snaží mame ujsť.

2 mesiace po liečbe - je uvoľnenejší, dobre spí, prsty rúk sú rovnejšie
- prijíma spoločnosť
- mal predtým panický strach zo zvieratiek, teraz ich hladká, dokonca dovolí mačke, aby pri ňom spala.
- začal mať rád cvičenie, naznačuje, že ešte chce cvičit
- pri pichaní injekcie neplače, sám si stiahne nohavice.

Mesiac po liečbe (foto) - sedí rovnejšie, pýta sa na potrebu a nepotrebuje už plienky, začína hovoriť - vyslovuje svoje meno, vyvíja sa očný kontakt, pohľad je prítomnejľí, je pozornejší, dobre spáva, dokonca aj poobede, na vozíku sa začína pohybovať sám - prejde až 400 m!

 

Image

 


Po roku liečby- na bicykli

Image

Začína sa pohybovať v chodítku

Image

Zacina komunikovat s okolim.V recepcii ambulancie sa dopravil sám na vozíku k svojej obľúbenej osobe, pozdravil potrasením ruky a poslal pusu. Pozeral sa pritom do očí.

Po 16 mes:

Vyzera akoby rozumnejsie, sleduje nas ocami,co robime, Pri obede samovolne zobral zo stola servitku a utrel si usta !! Zacina prijimat ludi,ktorych predtym neprijimal.Uz sa regularne pyta na potrebu. v noci sa len malokedy stane "nehoda".Zacina si vymahat potravu, co sa doteraz nestavalo. Je emocionalnejsi-chce sa boskavat. Zda sa,akoby sa zacinal otvarat svetu.Sedi rovnejsie.

Po 20 mes.liecby: Alex komunikuje posunkami- ukazuje ,aby mu vycistili usi, natrca misku,ak chce viac jedla, na prikaz poda vec, prykryje sa sam.

Image

Alex pri ďalšej liečbe v r. 2008 začína vyjadrovať naplno emócie. Smeje sa, chytá obľúbené osoby za ruky.

 

Image

Alex reaguje a sám si utiera nos!!!

Alex sa prestal báť zvierat a na koni jazdí s vyrovnaným chrbtom.

Po ďalšej liečbe zase veľmi postúpil:

- chce stále aby sme mu spievali kukulienku - povie si "kuku"
- večer chce, aby sme si ľahli vedľa neho - povie "aaa aaa"
- keď mu niečo spadne, zdvihne si to sám
- spolupracuje pri obliekaní - vie si vyzliecť pulóver
- keď mu pri jedení vypadne niečo z pusy, pozbiera omrvinky
- pýta sa na potrebu
- pri ceste autom pozná okolie, reaguje, dáva pokyn vyhodiť smerovku a predbehnúť okoloidúce auto
- je vnímavejší a citlivejší
- keď sa niekto omešká s príchodom domov, znervóznie a opakuje jeho meno
Image

Po 3 rokoch:

Začína znova piť z pohára sám, v reštaurácii začal brať do ruky lyžicu (predtým ho nezaujímala)

Začal viac vydávať zvuky, akoby komunikoval. Viac vydržal plávať a začal sa vo vode pretáčať. Začal sa orientovať v priestore a čase – napr. vedel čo po obede nasleduje - kúpanie a dožadoval sa ho. Bol kľudnejší, vyrovnanejší, rovnejšie sedel.

Alex je podarený, ak chce ísť večer spať ukazuje na stoličku, čo je schodolez a udiera na ňu a pýta sa , že ho tam mám preložiť a ísť sním spať a hovorí, že ááááá. Viac naznačuje komunikatívnosť. Ak sa vyciká a pod. tak už nie len sa pýta  na WC, ale naznačuje, že skončil, alebo už to spravil. a mám ho odniesť  z WC , miíule sa ma chytil a sám sa z WC postavil a naznačil, že už chce preč je oveľa vnímavejší uplne ináč sleduje veci a ústami vydáva zvuky akoby náznaky reči.

Tiež ak pred ním niekto je, tak si vypýta jesť slovkom ma, ma, ma. Predtým nikdy jesť nepýtal hocijakobol hladný.

 

Alex pekne rovno pláva, pred tým ho ťahalo do jednej strany, pekne kope nohami a vydržal plávať sám aj 2-2 apol hodiny. Čo sme veľmi radi okrem iného u neho sa úplne upravil slinotok. Večer a ráno ma upozorňuje v kúpelni pri vstávaní a pri umývaní a rannej a večernej toalete, čo ešte máme urobiť a čo ešte v kúpelni nasleduje. Nesmieme mu vynechať umývanie zubov. Dopredu nás upozorňuje , že aké úkony nasledujú. napr. večer  keď chce ísť spať máme schodolez a ukazuje a búcha po ňom a hovorí na mňa, alebo otca, že ááááá, čo u neho znamená, že ho máme dať na schodolez a chce ísť spať. Je oveľa vnímavejší a citlivejší.

 

Dnes sme boli aj na neurol. vyšetrení, lebo 2 x za rok je povinná prehliadka. Neurologička sa nevedela vynachváliť ako sa Alex zmenil.Úplne bola očarovaná, že aký je zmenený, bol veľmi zvedavý, zaujímal sa všeličo, bol pozorný, naozaj sa zmenil, ku lepšiemu nechcem to zakríknuť, Ona čo bola vždy skeptická a povedala, že Alex bude stále na tom len horšie a v ničom nás nepodporovala dnes sa celkom roztápala s pohľadom na neho a dokonca ná navrhla kúpele, čo do teraz vždy vravela, že načo ná to bude, je to zbytočné.

 

Alex po ďalšej liečbe: je už fit, je zlatý s otcom hľadá akoby rečový kontakt nahlas mu akoby rozprával, melie jazykom a pri tom vydáva zvuky.Čiže naznačuje reč. So mnou viac spolupracuje, napr pri obliekaní už sám sa zvtrne na stranu, aby mi pomohol pri obliekaní a čoraz viac sa hlasne smeje pri rozhovoroch.Toto pred tým nerobil. Je pozornejší a citlivejší, ako by sa mu prah citlivosti a bolesti  zosilnel.

 

Alex dostal katalóg starší z CK a listoval v ňom veľa. Povytrhával, všetky listy z neho,len Hurghadu nechal ma ukazuje my, že fufu, čo je u neho plávanie a búcha po stránke, ako by naznačoval, že tam chce, alebo to pozná. Všetci sa smiali. je to zaujímavé, že to z obrázku pozná. Ostatné ako Tunis, Turecko a podobné vytrhal a len hotely hurghady si nechal. je to zaujímavé.

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.