PDF Tlač E-mail

Ferko -nar.1984

Od narodenia sledovaný neurológom pre ťažký pôrod, prvý rok života vyzeral ako zdravé dieťa - ležal usmieval sa, kopal nožičkami, mával rukami... DMO - vyslovil až primár, keď mal Ferko 18 mesiacov - odvtedy rehabilitácie - Vojtovka, akupunktúry,liečenia, rehab. sanatóriá, liečba v Budapešti. Nelozil nikdy, len sa kotúľal. Sedieť začal ako trojročný, hyg. návyky si osvojil ako trojročný, stáť s dopomocou začal ako 5-ročný, prvé kroky ako 7-ročný. Chôdza samostatná na širokej báze, kolísavá. Sedí so spustenými nohami, chrbát kyfotonický. Axiálne svalstvo slabé, držanie tela vadné skapuale alattae-rok 1992. Ako 8-ročný nastupuje do školy, učí sa výborne, ruky nepoužíva - len pri hraní uchopuje veci do ľavej ruky, jemná motorika oboch rúk neobratná, zvýšený tonus flexorov lakťa viac vpravo, aktívna dorziflexia v ATC vľavo do základného postavenia, vpravo s deficitom. Denne sa cvičilo, učilo. V roku 1998 2. 4. - prvé vyšetrenie v BA - odd. ortoped. protetiky - chôdza s výraznými lateroflexiami trupu, kolená v semiflekčnom postavení, pedes planovalgi, výrazná Th dx conv.skoliot krivka s výraznou asymetriou trupu. Za posledný mesiac 1998 vyrástol 40 cm - odvtedy má korzet. Fero sa vykrivil zo dňa na deň. Odvtedy žiadne zmeny - až po liečbe v Egypte.

1.LIECBA
Ferko prišiel na prvú liečbu spastický, v korzete, pil len zo slamky- kvôli výraznej spasticite rúk nebol neschopný udržať pohár v ruke ,sam sa nenajedol, mal mimovoľné pohyby. zlu stabilitu.Nedokazal nic chytit do ruk,nevedel si sam umyt zuby ani sa osprchovat.

 

Počas 3. dňa liečby bol uvoľnenejší, na 5. deň prestal piť so slamkou, chytil si sám pohár do ruky a napil sa.  Na 6. den--plava odvaznejsie v kolese- aj 20-30 m od brehu. Na 8. deň - sa sám postaví vo vode, nesťažuje sa na bolesti chrbta ( kvôli skolióze) - celé 2 týždne nemá na sebe korzet, tancuje na diskotékach.

Image

Image

Na 11.deň - miznú mimovoľné pohyby. Po mesiaci - cvičí kliky, je stabilnejší, uvoľnený. Mnohé úkony, ktoré predtým nedokázal, robí sám.

Image

Image

Image

Image

Image

Ferko už vydrží v drepe 3 minúty a začal chodiť aj dozadu...


Image


5 mesiacov po liečbe sa Ferkovi zlepšila imunita - nebýva už chorý ako predtým. Začal jesť aj sám pevnejšiu stravu ako napr. jablká.

Spevnel natoľko, že si nielen trúfa na jesenné práce v záhrade, ale aj na oberačku.... predtým v ruke neudržal nič, dnes sa dokáže zavesiť  na strom.

Image

Image

 

Ferko po 9 mesiacoch od začiatku liečby stojí na 1 nohe !!!


 

Image

Ferko sa po roku liečby dokáže najesť vidličkou úplne sám!

Image

Takto Ferko pije svoj čaj. Ruky su oveľa voľnejšie ako pred rokom - porovnajte s 1. obrázkom

Image

Ferkovi sa natoľko zlepšila motorika, že si dnes sám umýva zuby.
Image

Po 15.mes.  sa sam osprchuje, z lavaka sa zmenil na pravaka,sam vysadne na bicykel,pise ukazovakom pravej ruky na klavesnici pc,(predtym si pravou rukou pridrzal lavu a dlho triafal na pismena). Snazi sa tancovat,preslapuje z nohy na nohu,dviha nohy,chodi sam po schodoch prava-lava noha (predtym prisuval).Menej sa boji vysok-je pevnejsi a stabilnejsi. Zo zeme (aj zo stolicky) sa postavi uz sam-nepridrziava sa steny- sam zdviha spadnute veci zo zeme .
Ferko je cieľavedomý v cvičení a diéte.

Pred liečbou mal prsty v takom spazme, že nebol schopný nič do nich chytiť-nemohol sa ani sám napiť z pohára. Behom roka dokázal už pohár chytiť a po 2.roku už takto dokáže prsty natiahnuť! Dokáže prstami manipulovať - ukáže napr.číslice...

Image
Image

Ferko po prvýkrát chytil do ruky malú lyžičku a zjedol tresku.

 

Ferko sa po prvý raz odvážil ísť do mora bez kolesa

FERKO -  KEDYSI NESTABILNY, DNES PRACUJE V ZAHRADE

 

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.