PDF Tlač E-mail

Kristínka G.-nar.2001

Po pôrode diagnostikovaná kongenitálna CMV - infekcia. Pred liecbou: 7 rocna-Nerozpráva, je krátkozraká, inkontinentná, epi - záchvaty, kŕmená v leže mix. stravou.V spanku polohovana. Leziaca. Už počas liečby sa začína sama v noci otáčať, je vnímavejšia, sama začala plávať na chrbte.

Po skončení lieč. pobytu, na druhý deň doma papá posediačky. Predtým papala len poležiačky. Netečie jej von z úst skoro nič, pri papaní používa jazyk, papá drvenú stravu, už nie mixovanú, ako pred liečbou. Má veľmi dobrú chuť do jedla, zje všetko čo jej dám, predtým len vyberala a papala všetko, aj dojč. výživu - teplé. Po liečbe viacej bľaboce, hlavne večer, je vnímavejšia, drží očný kontakt. Už sama zaspí.

Image

Začala papať s lyžicou - dá si ju sama aj do úst. Ale keď je už lyžica prázdna, zahodí ju.  Sleduje očkami loptu pri hre.  Ma pravidelnú stolicu - predtým konstipácie.

Image

Má celkom uvoľnené nohy, predtým ako sme cvičili, stále revala, teraz sa smeje. V mori sa naučila plávať, a pri plávaní pekne drží hlavu. Predtým jej padala hlava do vody. Pri obliekaní sama dá ručičky do šiat.
Zdá sa mi, že je aj rozumnejšia, keď ma ťahá za vlasy a upozorním ju, že neťahaj, pustí vlasy z rúk. Ešte pred 2 mesiacmi som ju darmo o to prosila.

Image
Kristínka začína ovládať lyžicu !!!
Po 5 mes.liecby:Kristínka je veľmi živá, stále má dobrú náladu. Nestíham ju dať naspäť na gauč, a zase je dole. Buď s hlavou alebo s nohou príde dole. Dnes, keď som mala robotu a nevenovala som jej, skoro mi ušla z izby, z hnevu sa kotúľala až na chodbu. Pekne prehltne lieky, čo máme aj od neurológa, aj ju doktorka pochválila, že sa snaží stáť. Podarilo sa nám vybaviť chodítko, dúfam, že sa jej bude v ňom dariť. Stále sme na prechádzke aj napriek zlému počasiu, mali sme sneh a teraz už prší. Pri prechádzke, keď stretneme niekoho, usmieva sa a chce podať ruku. Stolicu máme pravidelne a normálnu, predtým som jej musela pomôcť. Papanie s lyžičkou už ide lepšie, sama trafí do pusy, len lyžicu jej dám do rúk. V noci sa sama otočí,len prikrývku musím trošku zdvihnúť.

Kristínka sama pekne sedí

Kristínka po 5 mes. stojí s oporou

 

Z gauča zlieza dolu hlavou...alebo nohami

Kristínka trénuje chodenie

Každý deň chodíme na prechádzky, pri papaní hovorí mammam, a uvedomuje si, čo to znamená, takto prosí papať. Naďalej papá s lyžicou, začína piť z pohára, dojčenskú fľašu už nechce.
Teraz sa už rada hrá so psom, predtým sa bála zvieratiek, ktoré majú srsť.

Kristínka mala pred liečbou spastické nôžky

Počas 2. liečby (po roku)sa jej takto uvoľnili

Kristínka už dokáže sama sedieť

Po roku liečby dr-eva-therapy sa ležiace 6 r. dievčatko mení na chodiace....

 

Včera večer Kristínka ležala na gauči a viseli jej nohy, bola som jej chrbtom a keď som sa otočila, už sama sedela. Dnes pri obede len uvidela tanier a už pýtala papať.

 

Aspoň raz za deň sa sama posadí, nemôžem ju nechať samu ani na minútu.

Nohy pred opichom ...

po opichu ...

KRISTÍNKA sa má dobre, nebola chorá celú zimu. Absolvovala prev.  prehliadku u pediatra, ktorá ju pochválila. Chceli ju zaočkovať proti H1N1, ale som to odmietla. Kristínka je veľmi zlatá, má 20 kg, 123 cm, poriadne vyrástla. Má v sebe obrovskú silu. Pri obliekaní spolupracuje, na prechádzke - každý deň pravidelne, aj napriek mínusovým teplotám, vyzlečie rukavice a zahodí ich, keď sa hrá a niečo jej spadne, zdvihne si to sama, je oveľa vnímavejšia, keď je hladná, sama si dá podbradník, alebo pýta papať, stále bľaboce ( baba, lulu, digi. digi).  Keď niečo sa jej nepáči, alebo nie je po jej vôli je,  nervózna a bije ma. Posúva sa naďalej na chrbte, v obývačke ide ku dverám,  minule ma nepustila do izby.  Od septembra začala navštevovať stacionár, po celý čas, keď je tam, musia sa jej neustále venovať. Vyžaduje  si to!

Kristinka velmi vyrastla,v januari bude mat 10 rokov.Vsetko je s nou v poriadku, je velmi naviazana na mna,cez den od nej neviem nic robit,a vecer uz vysi na otcovi.Do skoly chodime pravidelne,dobre sa tam zvykla,bala som sa ze o prazdninach bude s nou problem,ale zvladla to. Cely rok sme neboli chori,kazdy den sa prechadzame,aj ked je minus 15. Velmi rada je vonku.Pekne sa sama posadi ked jej vysia nohy,nadalej sa posuva na chrbte. Pri obliekani podava rucky,ked je hladna alebo smadna prosipapat. Teraz sa jej velmi chuti segedinsky gulas,a vsetko v com je kysla kapusta.
 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.