PDF Tlač E-mail

 Matej S . nar.2002

 

 

Pred liečbou - pohyb plazením, nesedí, stojí pri postieľke, ale neisto, slovná zásoba asi 20 nečisto vyslovených slov.


 

 

Image


1. liečba - už počas pobytu používal viac slov, spájal ich do viet. Viac vnímal reč dospelých, zapájal sa do rozhovoru. Viac reagoval na ľudí okolo seba, pomenúval ich ujo, teta.
Viac prejavoval vôľové vlastnosti - chcem-nechcem, pýtal si jesť a piť.
Prejavoval emócie - hanbí sa, zlostí sa, smeje sa.
Zlepšená priestorová orientácia, poznával miesta, kadiaľ chodil.
Pri chôdzi s oporou pevnejšie našľapuje na celé chodidlo.
Dvíha rúčky nad hlavu, začína sedieť v tureckom sede, napodobňuje gestikuláciu dospelých.
Pri plávaní nekrižuje nohy.

Image

 

Mesiac po liečbe:


1. dosť samostatne posedí, ak mu visia nožičky, zo sedu sa postaví napr. k stolu,
2. postojí napr. pri postieľke, rúčkovaním sa dostane do drepu a hore,
3. pri chodení takmer nekrižuje, ale ešte špičkuje, chodí s pomocou, trošku v chodítku alebo za kočíkom, pri pohybe po štyroch ide občas aj striedavým vzorom, už sa takmer vôbec nepohybuje plazením.


Image


Každý, kto ho dlhšie nevidel tvrdí, že má iný výraz, je vyzretejší. Hlási, že robí potrebu, posedí na WC - ale nevie sa tam zatiaľ uvoľniť. Dosť výrazne sa mu posunulo vnímanie - komunikácie, hračiek, obrázkov v knihách, televízie - najradšej sleduje video z Egypta. Slovná zásoba sa mu denne rozširuje - len výslovnosť je pozadu. Oveľa viac manipuluje s hračkami. Pri kontaktoch s cudzími je menej plachý, vyžaduje si komunikáciu s nimi.


 

 

Image

 


 

Image

 


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Po roku liečby sa štvornožky hrá na brehu.

 

Image

 

Nechá sa zahrabať do piesku - predtým sa ho nechcel dotknúť.
Image
Pláva rôznymi štýlmi s oporou - skoordinovali sa mu pohyby rúk a nôh.

Takto začal Maťko chodiť v obrátenej postieľke.

Po 18 mesiacoch: Výrazne sa posunul psychický vývoj...dá sa s ním porozpravat,s leduje a komentuje filmy, rozpravky, doplna slova do recnovaciek,pokusa sa spievat,,tlieska do rytmu,sleduje text piesni,  Prejavuje velky zmysel pre humor,dokonca sam vymysla vtipne veci.Je krasne zivy,vnimavy,vesely,usmiaty,vzdy v pohode, Trosku menej mu napreduje pohyb a motorika.Vstava sam popri postielke,chodi v ohradke, s ortopedickym choditkom,este je ale neisty v stabilite a rovnovahe.


 

 

 


 

Chodí len s pomocou‚ ale stačí ho pridržiavať jednou rukou, po byte a po ulici ho držíme každý za jednu rúčku a on si kráča ( aj keď nie perfektne ). Ked stojí pri opore, má na zemi celé chodidlá. Pomerne slušne kráča za kočíkom. V pohode vylezie na posteľ a z postele, prelezie ohrádku z postieľky, v ktorej cez deň spí. Sedenie je problém‚ hrbí sa, stráca rovnováhu. Cvičíme. A veľa. Okrem Vojtu cvičíme na veľkej lopte, sadáme na malú loptu, chodíme v ohrádke a popri madle na stene, hádžeme a chytáme balóny, gúľame loptou... Masírujeme bravčovou masťou, Algasanom  z kosodreviny.

Popri tom cvičíme výslovnosť, už skoro rok chodíme na logopédiu. Zatiaľ rozpráva nezrozumiteľne, ale vyjadruje sa vo vetách, vlastné myšlienky. Je vtipný, je veselý, pozitívny. Ale vie byť aj riadne zlý.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image

 Maťko po 2 r spieva!

 Chodí po kolienkach !!! 

 

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.