PDF Tlač E-mail

 Matúško Me. (*2004)

Tuberózna skleróza, epilepsia, autizmus.
Pohybovo nie je zdatný - akoby stuhnutý, špičkuje, zlá hrubá i jemná motorika. Na wc sa nepýta ale vie udržať moč. Nerozpráva.

Počas liečby:

Od 5. dňa - bez záchvatov. Viac vníma

7. deň - ma sám od seba objal, začal sa hrať s autíčkom. Začal plávať v kolese sám

8. deň - zlepšila sa orientácia - vie kde je v hoteli reštaurácia, sedí chvíľu a čaká na jedlo. Vyžaduje si pozornosť.

9.deň - zaklopal na dvere a zvukom "K " "K" naznačuje klopanie.

10.deň - pri hudbe tancuje.

11.deň - začína si uvedomovať nebezpečie - začína prejavovať strach, túli sa ku mne.

12.deň - nepokojom naznačuje potrebu ísť na wc ... doteraz oznamoval popišanie...

O 1,5 mesiaca: Matusko sa ma dobre. Myslim, ze od navratu z Egypta urobil urcite pokroky. Po mentalnej stranke je na tom velmi dobre.. Je aktivny, zivy obcas aj nezbedny chlapcek. Je vnimavejsi, viac rozumie mojim pokynom, co od neho chcem...

Ak chce ist na toaletu taha mna/alebo kto je s nim na toaletu. Donesie mi predmet, ktorý si od neho vypytam, pripadne, ak ho poprosim dat niekomu nejaky predmet, odnesie mu ho. Ak dopije vodu z poharika, pri polozeni poharika na stol je opatrnejsi.

Zda sa mi, ze je aj pohybovo zdatnejsi.Ma hupacieho konika. Vie si na nho vysadnut a hojdat sa na nom (doteraz bez pomoci si nevysadol..). Chodime jazdit na koni, na hipoterapiu. Na koni je ovela zdatnejsi, neboji sa novych cvikov (minule stal na koni..), vela ukonov urobi sam, doteraz sme ho museli na sedle sami polohovať. Chodime sa bicyklovat. Zatial nevie udrzat smer, ale casom mu to iste pojde....

 

Image
Image
Teraz v lete sa vela clapoce v bazene. Miluje vodu...

Na dvore ma hojdacku, smykalku aj pieskovisko, rad sa tam hra...

Ma rad hudbu, ak sa mu nejaka pesnicka paci a prave ju hraju, zacne tancovat. Vo svojej izbe ma aj detsky klavir, na ktorom sa rad hra

Ma dobre orientacne schopnosti, vie kde mame zaparkovane auto, v ktorej ulici byvame...

K ostatnym ludom je vsimavejsi, citlivejsi. Pacia sa mu najma 5-6 rocne dievcata, podide k nim, objime ich... J

Co sa tyka zachvatov, stale to nie je ziadna slava. Zachvaty sa mu zmenili, maju podobu Lennoxovho syndromu (ruky a nohy vystrie dopredu a potom sa trasie..) Na poslednej kontrole zaciatkom júla mal EEG lepsie ako predtym. Zachvaty su spravidla kazdy druhy den po prebudeni rano, pripadne v noci. Samozrejme je velmi citlivy na zle pocasie, ak prsi, aj zachvatov ma viac...

Ale na druhej strane sa mi zda, ze ma na tvari v okoli nosa menej cervenych skvrn (vyrazok) ako doteraz mal.
ImageV novembri - po 6 mesiacoch liečby - sme absolvovali kontrolné vyšetrenie (po 2 rokoch) - MR mozgu.  Podľa konzultácii s lekárom sa zdá, že žiadne nové uzlíky v mozgu Matúškovi po 2 rokoch nepribudli a tie, čo tam má, svoj charakter nezmenili. Myslíme si, že je to pre nás veľmi pozitívne!!!

Čo sa týka záchvatov, sme na tom rôzne... Záchvat má asi každý 3-4 deň, väčšinou po prebudení. Ale musím podotknúť, že mentálne je na tom veľmi dobre. Viac sa sám zahrá, je aktívnejší, viac sa zaujíma o svoje okolie. Tancuje, pospevuje si... Aj motoriku ma lepšiu. 
Čo sa týka reči, je to vo fáze džavotania. Ako sme pozerali s lekárom na snímky MR, Matúško má uzlíky aj v čelovom laloku, kde je centrum reči.
Najdôležitejšie je, aby nemal záchvaty.
Už sme mesiac a pol na ketogénnej diéte a zatiaľ celkom úspešne. Matúškovi sa zredukovali záchvaty asi na 70-80%. Zatiaľ sme na pomere 3:1. Spočiatku sme mali problémy s vyprázdňovaním, ale odkedy sme začali 3x týždenne chodit na reflexnú masáž nôh do Gyoru v Maďarsku + myslím si, že aj vďaka Vašim liekom sa mu stolica pekne upravila a má ju každý deň.
Ináč, Matúško veľmi pekne spolupracuje, je sústredenejší, veľa vecí napodobňuje, čo predtým nikdy nerobil..
 


 

 

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.