PDF Tlač E-mail

Samko (dg. Angelmanov syndróm)-nar.2000


Pred liečbou - výrazná hyperaktivita, veľmi slabý očný kontakt, robí si čo chce, má svoj svet. Nespí v noci. Znížená imunita, časté infekty s horúčkami. Nerozpráva, neosvojené hygienické návyky, mentálne zaostávanie. Neobratná chôdza - často padá. V 5.rokoch nevie sám jest lyžicou, pije z fľaše. Nevie sa hrať s hračkami, nezaujem o ne. Epilepsia.

Image

Po 10 mes. - spánok - došlo k najvýznamnejšej zmene - nebudí sa v noci - prespí 8 hodín.
Znížená hyperaktivita - dokáže sa na chvíľu zaujať hrou. Pri jedle dokáže sedieť dlhšie za stolom.
Zlepšila sa komunikácia, dokáže poslúchnuť niektoré príkazy a konať podľa nich.
Zlepšila sa imunita - menej infektov. Zlepšil sa očný kontakt a nadobudol vnímavejší pohľad.
Začína sa hrať sám, bez vyzvania - napr. nasype piesok do nákladného autíčka a prevezie ho na iné miesto, chápe podstatu veci. Zopárkrát po výzve, aby sa sám najedol (dovtedy kŕmený), si vzal lyžicu a začal sám jesť. Posunkami ukazuje že chce na WC.
Ustali epileptické záchvaty.

Po troch mesiacoch - záchvaty epilepsie nemá - Topamax sa znížil zo 4 dávok na 1 !!! Ďalej sa zlepšuje vnímanie i hygiena - na pokyn sa vyciká.

Image

po 2. liečbe sa sám naje lyžicou

Po 6 mesiacoch:
- Samko pije sám z pohára, fľašu nepoužíva
- sám si sadá na nočník ( aj keď si niekedy zabudne stiahnuť nohavice)
- v škole zlepšenie
- zlepšená imunita - napriek častým infektom v minulosti - od liečby chorý nebol, ATB nebral.

Image

 

Takéto výsledky - potvrdené aj špeciálnymi pedagógmi, dosahuje Samko po 20 mesiacoch liečby!


Image


Po tychto uspechoch bol Samko zaockovany vakcinou !! Doslo ku katastrofalnemu zvratu: ( Rodicia-pozor na vakciny !!!! obsahuju neurotoxicky kov- ORTUT  !!!!!!  )

- zrutil sa spankovy rezim - v noci nespi a stale chodi

- zhorsena pozornost

- tackava chodza

- mizne ocny kontakt

- zjavuju sa zachvaty ,ktore vdaka liecbe odzneli- male i velke. Nasadene vysoke davky antiepileptik .

- tazko nastolit nejaky rezim....
Stav dietata sa zacina podobat stavu pred liecbou.

Samko nastupuje na dalsiu liecbu - zaciname prakticky  odznova a dufame ze sa nam ho podari znova  "nakopnut"


- uz po 1.inj. spi od 23.-5.hod a od 5.- 7. hod. Menej malych zachvatov.

2.den- spi od 23.-6 hod. a poobede 45 min.

5.den- plava sam s rukavnikmi

6.den-zlepsenie ocneho kontaktu, smeje sa nahlas. 7.den-pokus o hru- schovava sa za tricko

9.den-ustupuju zachvaty, je zivsi,veselsi

10.den- presadzuje si svoje poziadavky, stabilnejsia chodza

13.den- sam so vyberie v obchode hracku.

Po príchode z liečby domov- behom mesiaca pribral 3 kg, spí dobre.

 

Samko sám pláva s rukávcami.

Image

Image

Uz po 3 mesiacoch po poslednej liecbe -Zlepšila sa jemná motorika - lepší úchop pastelky - čmáranie. Je dosť tvrdohlavý a odmieta spolupracovať. Keď prekonáme odpor, pekne spolupracuje. Zlepšila sa aj sebaobsluha - vyzliekanie je dobré, obliekanie s pomocou. Vie sa vyzuť, obúvanie sa učí. Spánok je dobrý, prespí 7 až 9 hodín. Pribral 3kg. Záchvaty zatiaľ žiadne. Posledný mal v Egypte 24.7.. Začíname sa učiť rozlišovať farby a veľkosť (veľký - malý). Pitie z fľaše je už celkom preč, krásne pije z pohára. Dokáže už dlhšie udržať pozornosť, ale len pri obľúbenej činnosti. V osobnej hygiene su pokroky - viac sa pýta, pociká sa uá len zriedka. Plienku máva iba v noci. Pomaly sa posúvame vpred. Má dni, keď je super, a dni keď je urevaný, trucovitý, všetko odmieta. Začal lepšie chodit po schodoch. Ked drží niečo v ruke (maličkosť), prejde aj 6-7 schodov bez držania sa zábradlia. V škole ho viac chvália ako hania. Chorý doteraz nebol.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Samko pije vodu z pohára úplne sám.
Image

Takto teraz pomáha mame.


30.mesiac liecby: Samko sa v skole uci citat "A"- vie ho aj vyslovit.  Uz ma 8 jednotiek s hviezdickou.   Zachvaty nema. Spi dobre. Je naladovy.

 

33.mesiac- Samko zasa po čase urobil pokrok. Sám sa vyzliekol a sadol si na nočník, kde urobil potrebu. Doteraz sa buď pýtal, alebo si sadol oblečený. Stále je bez záchvatov (hurá). Začína si stále viac džavotať. Keď má dobrú náladu, stále si rozpráva (lala, bibi, ala, tata ...). Keď má zlý deň, nestíhame upratovať čo rozhádže a dávať pozor, aby si neublížil.

 


Image

Samko vylepšil jemnú motoriku - po 3  rokoch navlieka  korálky.

 

Stále je bez záchvatu čo je už 20 mesiacov /hurá/. Veľmi sa zlepšil v chodení po schodoch. Hore po schodoch sa už skoro nikdy nedrží ničoho a dolu začína tiež až príliš odvážne chodiť bez držania. Všetko si obracia na žarty, hlavne keď od neho niečo žiadam a má niečo urobiť, začne sa smiať a uteká preč. Veľmi dobre si uvedomuje ako sa vyhnúť povinnostiam. Teraz sa rád hrá s plastelínou, stále si rád prezerá knihy.  Takto sa hrá >>>>>
Modeluje z plastelíny

Ukladá tvary

zachvaty nema ziadne , zlepsila sa jemna motorika uz vie trafit kluc do zamku co je aj dost nebezpecne lebo si vie uz vsetko otvorit ......tvrdohlavost pretrvava

 

Samko po 5 rokoch:

Samko sa má dobre zachvat žiaden nemal je z neho velka potvora presne vie ako s kým manipulovat aj bez rozprávania.V škole ho stále chvalia už sa uči počitat do devat, rozoznava počet na obrazkoch podla ustnych pokynov. Tvrdohlavost ho neopustila občas bojujeme kto z koho,zatial vyhravam ,ale silu ma stále vačšiu a ja menšiu. Dufam že sa to raz zlomí.

 

Samko sa má dobre začal si viac džavotat aj slabiky ktoré nepoužíval . záchvaty nemá a tento týžden som odmietla očkovanie vraj ma bude kontaktovat okresný hygienik povedala som že može že si rada o tom s ním pokecám.
Samko sa už sám naraňajkuje

 

 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.