PDF Tlač E-mail

Števko


Števko prišiel prvýkrát ako 5-ročný. Bol spastický, nepoužíval ľavú ruku, mal ju zaťatú v päsť, mal strabizmus. Pre hydrocefalus ma zavedeny permanentny ventil

Po 1. liečbe začal používať obe ruky. Prestal nožničkovať pri chôdzi, celkovo došlo k uvoľneniu spazmov. Je vnímavejší, sleduje TV, v škôlke si učiteľky všimli, že sa s ním lepšie pracuje. Rýchlejšie sa učí.

Image
Image
Image

Po 2 rokoch

4. deň - poskakuje vo vode, 5. deň - pokrčí nohy a vyskočí, 6. deň - naučil sa ležať na chrbte vo vode a kope nohami, 8. deň - vydrží plávať 15-20 min., 9. deň - 1.x prešiel vo vode bez držania 3 kroky, 11. deň - prešiel sám vo vode 11 krokov
Najnovšie:
začal sám vstávať zo stoličky, dokáže sa aj pustiť a vyrovnať, opretý už len o lýtka. Pri bradlách či rebrinách dokáže stáť na 1 nohe.

Image

Image
Za 3. rok liečby sa zlepšil v stabilite a chôdzi. Mal však operáciu hydrocefalu a dostal po nej epilepsiu, ktorá sa nedá stabilizovať. Takže aj tento pokrok beriem za veľký, lebo som rada,že sa Števko nezhoršil.

Na ďalšej liečbe: na 11.deň začal pri bicyklovaní vrtieť kormidlom, chodil pomedzi stromy a lavičky.
na 14.deň - začal vo vode používať aj ľavú ruku.
na 22.deň - vo vode sa pretáča z brucha na chrbát a späť. Vykoriguje si to, aby sa neutopil.
na 25.deň - chodí s rukami po dne mora a nohy ma na vode.


Pri dalsej liecbe v 2008  sa naučil na bicykli  s vykrucanim kormana medzi lavickami -a už utiahne aj2 kamarátov

Image

Števko v r.2007 prekonal operáciu výmeny ventilu. Následne dostal Epi, ktorá pretrváva. Napriek tomu sa zlepšil v stabilite.V zime krásne lyžoval s oporou dospelých.


Image

Po 3 rokoch: Števko usedí s rovným chrbtom bez opory .

 

Števko sa naučil :

1. vo vode pretočiť z chrbta na brucho a späť
2. vo vode, keď stojí a ho pustím, tak si sám ľahne na vodu, takže sa neutopí.
3. Števko sa začal všade, kde sa dá prichytiť stavať a aj to ustojí
4. doma som si všimla, že Števko konečne pri písaní sa pozerá na to čo píše, lebo doteraz písal, ale pozeral sa kade- tade. Takže sa začíname učiť obkreslovať.
5.Naucil sa chodit s  barlami s oporou.

Image

Števko sa učí chodiť s barlami

So Števkom som bola cez sviatky zasa v Prahe, lebo Števko zasa začal dostávať 20-30 záchvatov za deň. Kontrolovali mu ventil a zasa nefunguje, nedá sa vôbec pretočiť a je skoro vypnutý. Chceli ho zasa operovať, už mal aj prípravu na operáciu, ale ja som s tým tentokrát nesúhlasila, lebo Števko mal normálne komory, takže nejako to musí fungovať. Mne je jedno, len nech mu je dobre. Neurológ mu zmenil lieky a asi od tretieho dňa ako ich berie, nemal žiaden záchvat.

Števko sa začal vzpriamovať na vzpriamený kľak a udrží sa pár sekúnd. Keď sa drží stoličky a ja mu ju posúvam, tak ide za ňou v tom kľaku. Ešte sa mu stáva, že mu padne zadok dolu.

Po 4 rokoch liečby:

Pani učiteľka povedala, že je neskutočne naštartovaný, že sa mu strašne chce a dokonca si aj úlohy pýta od nej, mohlo by mu to dlho vydržať.

Števko po poslednej liečbe na jeseň sa veľmi zlepšil v učení, začal aj písať slabiky. Veľmi sa mu zlepšila stabilita. Dokáže stáť s malou oporou. Začal mat veľkú radosť z toho čo dokáže -  je z neho veľký pomocník v domácnosti. Pomocou chodítka chodievame na večerné prechádzky.

Števko sa snaží chodiť a veľmi sa mu to páči.


 

 Copyright © 2008 Dr-Eva-Therapy. Všetky práva vyhradené.