Pacienti

Jarko

in Úrazy hlavy
Jarko
  • V októbri 2012 autohavária s tragickými následkami. Prežil len sám.
  • Po kraniotómii, následne APALICKÝ SYNDRÓM
  • Musí sa kŕmiť, je plienkovaný- neudrží moč ani stolicu, reč nie je prítomná, len neartikulované zvuky ("tototo"), neorientovaný v čase ani priestore, pomenované predmety neukaze, nevie ukázať kde je mama alebo manželka, krčí plecami- na znak, že nerozumie, hlad ani smäd neoznamuje, hemipareticky vpravo- ruka zavretá v päsť, pokrčená v lakti, rukou nepohne, pravú nohu pri chôdzi len prisúva.
  • Po príchode domov 2.6. 2018 dokáže samostatne robiť drepy a používať kolená pri chôdzi, aj keď s pridŕžaním steny.
1. Liečba: 25. 5. 2014

Počas liečby začína zdvíhať pravú ruku v ramene, dokáže ju vystrieť v lakti a skrčit. Ohne v zápästí a vyrovná.

Pri chôdzi dokáže nakročiť aj pravou nohou, aj po schodoch.
Začína vytvárať nové slabiky- “mama, papa”….

2. Liečba: 9. 5. 2015

Po roku sa stav zlepšil.
Nie je inkontinentný- sám ide na záchod, umyje si ruky, zhasne svetlo. Po jedle si sám odnesie tanier, je veľmi čistotný, pozbiera všetky smeti. Pravú ruku zdvihne až nad hlavu, otočí do oboch strán, zápästie ovláda, rukou sa dotkne druhého pleca. Zopakuje niektoré slová-  ahoj, mama. Sám sa snaží obliekať a vyzliekať, zamkne dvere kľúčom, vypne TV, sleduje filmy a šport.

2. Liečba 2015- snaží sa odpovedať na otázky- odpovedá áno…
Pred rokom nechápal význam slova a na otázky neodpovedal.

Rád robí srandičky, zapája sa do debaty neartikulovanými zvukmi, vie o čom sa rozpráva.

Chôdza istejšia, rýchlejšia, bez opory, neprisúva ale oboma nohami striedavo, nakračuje. Je orientovaný, trafí na určené miesta.

Na 2. liečbe 2015- dokáže vyjsť hore schodmi obidvomi nohami striedavo, predtým len prisúval.

Posledný deň liečby nás všetkých šokoval- dokáže na prstoch počítať do 5 a rozoznáva jednotlivé čislice.

23. 8. 2015

Jarko sa má dobre, cvičíme ….v ručičke sa mi zdá, keď mi stláča, že tam cítim silu. Predtým som necítila nič. Hráme aj človeče nehnevaj sa. Jarkovi to ide dobre, párkrát sa pomýli pri posúvaní panáčika, ale všetko vie, aj nadstavenie, vyhadzovanie. A tak srandovne hádže kocku, že si nadstavuje 6-tku do predu ….na tom by ste sa zasmiali. Teraz sme sa začali učiť nové časti tela , krk ukázal podľa obrázka, aj celú hlavu, Zdá sa mi , že si zapamätáva trošku rýchlejšie. A inak všetko vie a je strašne prešibaný…. prepol na TV futbal a vie, že futbal nemám rada. Kázala som mu to prepnúť, a keď som prišla z kuchyne, schoval ovládač a ukazoval , že nemá ovládač, že to nemá čím prepnúť. Alebo keď ideme papať lieky tak sa schová pod deku. A keď som išla vyniesť smeti držal kľučku, akože ma nechce pustiť dovnútra a smial sa :).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *