Pacienti

Maťko Hl.

in DMO, Genetické ochorenia, Skolióza
Maťko Hl.
  • Sedí sám, ale neposadí sa, plazí, ale odráža sa len pravou nohou. Pri chôdzi s oporou špičkuje, viezne dorziflexia, krčí nohy. Posadí sa s oporou. Rozpráva dvojslabičné slová- mama, tata, baba, dede.. Má rád zvukové hračky, autá, stavebnice bura.
  • Chromozomálna aberácia 9-17, DMO- Spastická dipareza, axiálny hypotonus, skolióza
  • Počas liečby nastali zlepšenia pohyblivosti, reči, socializácie..
  • Celkové zlepšenie zdravotného stavu, stabilita chôdze...
1. Liečba

1. Maťko začal viac rozprávať, vie povedať viac slov
2. snaží sa dostať na 4, aj keď ešte neštvornožkuje po kolenách (čo predtým nerobil, iba sa plazil)
3. sedí v pohode sám a chodí za ruky
4. ešte počas liečby v Egypte sa naučil plávať v kolese
5. naučil sa hovoriť aj mená kamarátov, ktorý tam boli s nami / Katka, Linda, Kubko- v jeho reči Kaka, Dida, Kuko 🙂

Maťko teraz robí úžasné pokroky, neskutočne sa mu “rozviazal jazyk” a začíname chodiť len za jednu ruku :), keď sme boli v Egypte chodil ešte za obidve. Stabilita sa u neho zlepšila.
Štítna žľaza – posledné výsledky boli zlepšené, doktorka nám znížila dávku na obdeň /doteraz bral každý deň / 12.5 mcg.
Čo sa týka chorobnosti, viac-menej odkedy sme z väčšej časti vysadili kravské mlieko, nebol chorý.
Motorika – chodí za jednu ruku stále, zlepšilo sa to že napr. sa snaží zohnúť, keď zbiera kamienky, palice atď, čo predtým nerobil, štvornožkuje s podoprenými lakťami, s oporou sa postaví, popri nábytku chodí v pohode sám, keď sa má čoho držať, tlačí svoj
veľký kočík. V Roomeri závesnom ap. chodí sám a nemusí sa ničoho držať. Skôr mám pocit, že u neho je to psychický blok, aby sa pustil sám behať bez držania za ruku, lebo v pohode ustojí sám, musí sa držať aspoň špagátika. Ale veľmi nám pomohol Bobath –
určite viac ako Vojtovka a fakt je, že rehabilitačná sa s ním nadrela. Teraz je už odvážnejší, doma prejde popri nábytku v pohode, keď sa drží, už sa toľko nebojí. Vonku prejde už dosť veľa, teda keď sa mu chce a má motiváciu.
Rečovo išiel veľmi dopredu, rozšírila sa mu slovná zásoba, okrem jednoslovných hovorí už aj viacslovné spojenia, niekedy sa mu podarí celá veta.
Je vnímavejší, všetko ho zaujíma, naučil sa rozpoznávať všetky typy áut podľa loga.
Pýta sa na nočník, aj keď to nie je ešte úplne stopercentne.
Papá sám lyžicou aj keď polievka je ešte všade, ale tréning to spraví. Viac si presadzuje svoje. Takže pokroky určite sú a veľké len nech to tak ide aj ďalej.

Takto Maťko trénuje v závese.
Maťko začína viac spájať slová – a začína viac odvrávať. Začal tlačiť kočík, nechce nikomu dovoliť aby mu pomáhal…

Po 14. mesiacoch ličby

Maťko začal chodiť do integrovanej škôlky na cca 3 hod denne, adaptoval sa celkom dobre, veľmi sa mu tam páči a rýchlo si zvykol na učiteľky aj deti. Zapája sa do činnosti, pamätá si pesničky aj básničky zo škôlky, dokonca tam robi činnosti, ktoré ho doma veľmi nebavili napr. vystrihovanie kreslenie.
Štítna žľaza – posledné výsledky boli zatiaľ OK, berieme stále 12.5 mcg obdeň, ďalšiu kontrolu máme v marci.
Neurológ – neurologička bola spokojná po Egypte, v správe – reč podstatne zlepšená, v porovnaní pred Egyptom zlepšené, chôdza za jednu ruku, diparetická, pravá nôžka dobrá, ľavá spičkuje, lepší nález ako pri poslednom vyšetrení.
Logopedička čo ho videla tesne pred Egyptom povedala teraz, že je vidieť posun, má čistejšiu reč, je trpezlivejší a je na ňom vidiet záujem, že sa chce učiť a povedala že je úplne iný).
Všetko počíta /obrázky, hračky../, rozšírila sa mu slovná zásoba, začína rozprávať “R”, pusa sa mu nezastaví 🙂 začali ho konečne baviť viac knižky vydrží pri nich dlhšie aj keď si vyberá, nie všetky ho zaujmú, začíname sa učiť farby, kladie otázky čo to bolo, čo
sa stalo, kde, kto, a potom /znamená čo bude potom? čo sa stane?/, pamätá si jednoduché básničky, pesničky, začali ho baviť kreslené rozprávky v telke /predtým len reklama a hudba/.
Motorika – najlepšia správa na koniec, Maťko deň po štvrtých narodeninách začal úplne sám chodiť – no je to výsledok určite aj denného chodenia v roomeri a krvopotného odbúravania strachu, keďže predtým chodil len za ruku, najprv sme sa snažili chodiť
tak, že som ho držala zozadu za nohavice, traky, bundu /prípadne čo sa vyskytlo/, keď si zvykol, prešli sme na :traky, teraz sa chytil už len za traky a išiel úplne sám… ešte boli problémy pri rovnováhe napr. na nejakých nerovných povrchoch ale hádam sa to časom spraví no dlho sme sa netešili, 6.1. si pri sánkovačke s dedkom zlomil nohu /píšťalu/ …takže momentálne máme sadru do 9.2. a vôbec netuším ako sa to odrazí na tej chôdzi, lebo mesiac ju vôbec nezaťažoval … Dúfam, že sa nevrátime úplne naspäť,
uvidíme keď bude dolu sadra.

Chôdza – od tej zlomenej nohy to dalo dosť zabrať zase ho postaviť na nohy, lebo po tej sadre bol úplne drevený a mal slabé svaly na nohách, no našťastie sa to postupným zaťažovaním podarilo aj vďaka našej rehabilitačnej sestre, ktorá nás naučila špeciálne
cviky. Teraz už Maťko behá sám bez pomoci, na rovine v pohode, problémy sú ešte na nerovných plochách, alebo samozrejme keď si nepozerá pod nohy… Schody zvláda s pomocou a s pridržiavaním sa zábradlia. Stabilita chôdze sa postupne zlepšuje.
Vie sám piť z veľkého pohára, papá sám lyžicou, pozná skoro všetky farby. Ako som spopmínala chodí už do škôlky a tá mu úžasne pomáha, veľmi si obľúbil deti aj pani učiteľky a naučil sa veľa nových básničiek aj pesničiek /problém je s jeho hanblivosťou…). Reč je čistejšia, R už rozpráva celkom pekne, problém má niekedy s hláskami š a č. Všetko komentuje, pusa sa mu nezastaví. Odkedy začal behať, je ako “odtrhnutý vagón” veľmi neobsedí, je problém ho niekedy donútiť sedieť a taktiež už nemá takú pozornosť ako keď mal sadru napr. pri knižkách už toľko nevydrží, je dosť hyperaktívny, hlavne keď má niekde čakať. Teraz sme sa vrátili po mesiaci z Tatier z liečenia zameraného na DC a imunitu, tak dúfam, že mu to pomôže.

Čo sa týka pohybu, sme na tom zhruba rovnako, po liečbe mal nohy voľné, pravá sa mi zdá dobrá, ľavá je trochu horšia ale hneď po liečbe bola super .
Čo sa zmenilo : viac komunikuje a nadväzuje kontakt aj s cudzími ľuďmi, menej sa hanbí. Rozpráva zložitejšie vety , viac opisuje činnosť, aké sú predmety , prívlastky atď., reč je čistejšia. V škôlke ho chvália, že je samostatnejší. Pozná už geometrické
tvary, čísla do 5 pozná bezpečne, vie narátať do 15, už počíta aj predmety. Viac ho baví kreslenie, aj keď zatiaľ sú to len čmáranice, no u nás je úspech aj ten záujem o kreslenie. Tesne po poslednej liečbe: v septembri 09: voľné nohy a achilovky, spevnený chrbát, naučil sa sám plávať a konečne aj ležať na vode – na chrbte /zrušili sme koleso lebo to v ňom flákal a plával už len v rukávoch/, bez problémov samostatne behal aj po pláži aj vo vode – lepšia stabilita chôdze.

Maťko na ďalšej liečbe v r. 2010
Maťko sa naučil počas liečby v r. 2017 sám chodiť zo schodov aj hore schodmi so striedaním nôh.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *