Pacienti

Natálka B.

in DMO
Natálka B.
  • Pred liečbou: Natálka chodila za pomoci barlí - cca 600 m, bez opory ustojí cca 1 min. Liečila sa na únik moču Ditropanom.
  • DMO????
  • Počas liečby prešla Natálka mnohými zmenami, od zlepšenia pohyblivosti chodidiel, jemnej motoriky, k zlepšovaniu plávania, a držania tela.
  • Dnes Natálka suverénne lyžuje a na gymnáziu patrí medzi najlepších žiakov.
1. Liečba

Ustali problémy úniku moču chodí držiac sa za ruku – prejde cca 400 m. Je voľná, 9 mesiac po liečbe prejde 14 krokov sama bez pomoci. Zlepšila sa grafomotorika, krajšie a rýchlejšie píše. Prechod na novú školu (gymnázium) zvládla výborne – je 4. najlepšia z triedy. Zlepšila sa hra na klavír – prsty sú voľnejšie – učiteľka je nadšená. Spevneli jej lámajúce sa nechty.

2. liečba

Po 2. liečbe sa Natálka viac vystrela, uvoľnila. Púšťa sa do chôdze sama bez opory a pomoci iného. Viac vypína nohy a nevystrkuje tak panvu. Zlepšilo sa aj plávanie.

Po roku liečby zvládla krkolomný kúsok - prezrela si pamiatky Karnaku a Luxoru.

Pred 2 rokmi pred liečbou sme boli naposledy v kúpeľoch. Doporučili nám ortézy so zámkom – pre slabé quadricepsy. Po 2. rokoch na primárskej vizite sa nás pýtali, prečo nám ich doporučili…. Natálka sa perfektne vypína.
Pri poslednom pobyte v Hurghade sa po opichovaní uvoľnila chrbtica a podkolenie. Natálka viacej vypína nožičky, sú pevnejšie a istejšie, čo vidieť na jej výkonoch. Samostatne zvláda schody, kde veľmi pekne pracuje panvou. Dokonca sa cíti tak istá, že už nemusím chodiť za ňou do školy na presuny po schodoch do odborných učební.. Opäť sa zlepšila grafomotorika – písmo začína mať pekný vzhľad. Samostatná chôdza je istejšia.

Po 3. mesiacoch od pobytu

“HURÁ! PO 14. ROKOCH PRESTALA DOMA POUŽÍVAT BARLE A ZAČALA OBCHÁDZAŤ
NÁBYTOK“. (díky, díky, díky, . . . )

Slávime sviatok trpezlivého hľadania. Od začiatku Vašej liečby sme dodržiavali všetky Vaše pokyny i obmedzenia v strave. Už pred liečbou bola naša strava skôr racionálna. Diagnostika má ale občas upozornila na zvýšené protilátky na lepok u mňa i mojich dcér. Lekár však reagoval na môj návrh na bezlepkovú diétu negatívne – vraj stačí trochu obmedziť. Minulý rok som sa ale pri mojom zhoršenom zdravotnom stave rozhodla pre úplnú bezlepkovú stravu i pre Natálku. 3 MESIACE (toľko trvá čistenie organizmu) a Natálka je schopná prejsť miesto svojich obvyklých a ťažko zvládnutých 400-500 m za ruku takmer pol mesta ! ! ! Samozrejme tento raketový posun nastal už po 1. týždni posledného liečebného pobytu. Natálka tvrdí že jej telo je ľahké, že lieta – ” I belive I can fly”. Na návštevu rodiny na Vianoce sme 1. x nemuseli brať vozík, všetko zvládala po svojich!!!

Natálka v priebehu roka zaznamenala velky pokrok v motorike

Vdaka dvom liecebnym kuram a bezlepkovej diete sa nase prechadzky predlzili z 300m na kilometer. A na prekvapenie dlhorocnej rehabilitacnej sestry sa viditelne zlepsila lordoza. Nohy sa dostanu do uplneho vypnutia, na čom sme pracovali roky bez viditelnych vysledkov.
Boli sme teda konečne na ortopedickej kontrole v Motole u p. Schejbalovej, ktorá mala rozhodnúť o , pre nás neprijateľnej operácií pately, ktorá definitivne zafixuje vypnutie nohy, ale navždy znemožňuje dostať sa na kolená.. S operáciou nám vyhrážajú už 5 rokov a v podstate mala byť korunováciou našeho veľkého snaženia, pretože sme sa dostali tak ďaleko(vysoko). Kontrolu sme sa snažili oddialiť čo najneskor, korunovácia tu teda je, ale podľa našich predstáv. Operácia nie je potrebná- kĺby už nie sú ohrozené!!! Opať Vam teda veľká VĎAKA, Natálka je skutočne vo velmi dobrom fyzickom stave. Nádherne má po opichovaní vypracované i chodidlá, z ktorých som ja mala vždy veľký strach.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *