Pacienti

Marienka V.

in DMO
Marienka V.
  • Narodená predčasne v 34. týždni pre odtok plodovej vody, kriesená, intubovaná v inkubátore. Popôrodná adaptácia sťažená.
  • DMO - diparetická forma s prevahou vľavo. Symptomat. epi - parciálne záchvaty so sek. generalizáciou
  • Na 4. deň po 2. dávke očkovania DITEPER, polio v popoludňajšom spánku 1. epi. záchvat (tonicko - klonické kŕče), o mesiac ďalší.v EEG nález generalizovanej aktivity. Odvtedy na antiepileptikách. PMV oneskorený – sed - 8 mes., chôdza v 4. roku, reč v 2. roku.
  • Liečba ovplyvnila Marienku fyzicky aj psychicky, snaží sa byť samostatnejšia a zvládnuteľnejšia.
V 9. roku života - pred 1. liečbou:

Spastická diparéza s kontraktúrami Achiloviek a adduktorov stehien, bipedálna chôdza na širokej báze. Spasticita DK pri axiálnej hypotónii. Pretrváva občasná inkontinencia. V obliekaní nie je samostatná, dokáže sa sama povyzliekať. Reč mierne sakadovaná,
spolupráca miestami sťažená pomalým PM tempom. Pri cielenej činnosti absentuje impulz snahy. Pozornosť oscilujúca, oslabená v tenacite a koncentrácii. Pri náročnejších úlohách – motoricky nekľudná, mení predmet záujmu. Tendencie manipulovať s okolím. Pamäť dominuje mechanická, zapamätá si dlhé pesničky, absencia logického úsudku. Deficit v grafomotorickej zložke a kreslenom prejave. Kresba na úrovni čarbanice.

1. Liečba

Začína našľapovať pravou nohou na pätu ( pred liečbou špičkuje), ľavou nohou nerotuje dovnútra a nešpičkuje ako predtým Achilovky a adduktory sa uvoľnili – sedi v tureckom sede, čo nedokázala.
Začína hýbať prstami na ľavej nohe. Prebúdza sa s úsmevom a kľudne – pred liečbou vstávala s predepileptickou aurou skoro ráno nazývala to „grcky“. Ľavú nohu pri chôdzi používa aj pri našľapovaní – predtým ju len doťahovala. Nemá tremor rúk ako pred liečbou. Pred zákrokom na „turka“ nesedela… ….a takto sedí po zákroku….

Pred zákrokom adduktory stiahnuté…..….po zákroku voľné.

Mária úžasne zvládla cestu lietadlom späť z Hurghady bez utlmujúcich liekov veľmi v pohode…..Po liečbe známi pani učiteľky zhodnotili Máriu, že prišla skutočne iná….Spí pokojnejšie hlbšie, každé ráno má už o 4 hod. nebudí GRCKAMI a aj keď to občas na ňu príde, tak to dokáže oveľa lepšie spracovať bez emócií strachu. Schody už zvláda striedaním pravej i ľavej nohy, treba ju ešte utvrdzovať upozorňovať kontrolovať na striedanie. Už sama ťahá na trojkolke – bicykli doteraz sme ju my posúvali – ťahali. Veľmi milé pre mňa bolo, keď si po raňajkách sama začala odpratávať po sebe zo stola šálku i tanier do dresu. Cvičíme zdviháky na lopte i stacionárnom bicykli.
Marienka už po mesiaci navlieka korálky, ktoré doteraz pre tremor rúk nedokázala.

– za posledné obdobie, vnímame u Márii zlepšenie stability – v zime v snehu pred liečbou pri zakopnutí bola viac na zemi, teraz zvláda, v pohode i samostatnú chôdzu v snehu. Pri držaní za ruku má pred liečbou vždy ťahala do jednej strany, teraz pekne vzpriamene kráča – rovnováha je skutočne lepšia. Veľmi rada tancuje a už nepadá pri tanci aj sa krásne točí. Pozitiva ktore sledujeme v poslednej dobe akoby bola viac v realnom svete, uz pozera i rozpravky (sipmsonovci , ferdo mravec )
je zivsia – taka expert baba, treba ju hliidat co zase vyvedie….Kontrola u ocnej – zostavame pri starom naleze, upozornila na tu ATROPHIU PAP. nervi Epi velky sme mali naposledy 12 februara , tie male grcky, cez den mavame. Kedze zostava uz teplucko nabiehame na hypoterapiu – bicyklik.
Tesi ma ze od noveho roku nemame zapal mocovych ciest ani chora neak nebola. Kontrola u  Nefrologa 5.5 , psychiater 10.5..

Márii liečba rozhodne prospieva!!!!!
Dnes sme boli u našej (fakt super pediatričky) a Máriu veľmi kladne zhodnotila, že je iná,  komunikatívna, pri odberoch bola v pohode, nevrieskala ako zvykla. Očkovanie sme odmietli, (je to naše rozhodnutie) A dobre Máriu hodnotil aj psychiater … Po príchode z vašej liečby sme nabehli na zmenu antiepileptickej…. DEPAKINE nám má neurologička postupne vysadiť, pretože u dievčat spôsobuje cysty na vaječníkoch..máme liek KEPRU. Zhodnotenie Márie po tohtoročnej liečbe:
– od februára nemala veľký generalizovaný epi. záchvat
– aj malé záchvaty “grcky ” má už len ojedinele
– máme pocit akoby mentálne opäť vyzrela ( používa – kopíruje slovník nás dospelákov)
– dokáže v celku rýchle navliekať už i menšie korálky (zlepšenie jemnej motoriky )
– je vnímavejšia,koncentrovanejšia
– telo pevnejšie, chôdza istejšia trápi ma pomočovanie, veľmi reaguje na chlad !,ale týmto spôsobom koncentruje pozornosť na seba, a jej vzdory, vrieskance, hlavne ak od nej niečo chceme aby vykonala, alebo jej zakážeme (vytrhneme) ju z činnosti, ktorú už vykonáva dlhšie ( hry napočítači..)
Som spokojná a verím, že aj ten budúci rok sa nám podarí vďaka dobrým ľudom opäť zrealizovať liečbu.

Po 2. rokoch liečby

Z Márii sa nám od vašej poslednej liečby stala krásna slečna, ktorá sa nám pred očami krásne žensky zaoblila a veľmi vyrástla. Prestala sa pomočovať. Mária niekedy mávala zvláštne desy – doslova hysáky z určitých pesničiek – Jožo Ráž – Láska moja od Las Kečap – Asereje. Už pri prvých počutých tónoch hysáčila, dnes ich už normálka zvláda. Motoricky sa nám zdá samostatnejšia, ale prevláda stále manipulácia až zneužívanie mojej osoby, to cítim že nastane akési uvedomenie až ju dám od seba na nejaké týždňové pobyty do školy. Musím to urobiť, určite jej to pomôže k samostatnosti a hlavne si snád uvedomí aj moju hodnotu. Veľké epi-po liecbe vlastne už 2 roky
neboli, má i lepšie EEG a i malé epi (grcky) sú už len ozaj výnimočne. U Márii veľmi záleží ktorý “gombík” sa u nej práve prepne, dokáže byť totiž užasná, inteligentná, ale po chvíli i totálne retardovaná a pritom si to i ona sama uvedomuje:)” HEREČKA” Naposledy ma milo prekvapila ako mi sama s krhličkou polievala kvety v byte – síce boli pooblievané aj plochy okolo, ale tá jej snaha a pocit, že akú mám pomocníčku bol supeeer. Dokáže sa sama prehrať – väčšinou je pani učiteľkou a pracuje v boxe (ako v škole) so svojimi žiakmi (tí sú mončičáci a bábiky) Potom s nimi zase cvičí a robí masáže na stole, ale v pohode sleduje i vedomostné hry i rozprávky ( Včielka Maja), ale
najobľúbenejší je počítač s angličtinou, ktorá je formou hry. Vcelku som s ňou spokojná až na už “puberťácke” kriky a poruchy v správaní :))) , ale my už sa s nimi vieme popasovať.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *