Pacienti

Marianka a Dianka

in DMO
Marianka a Dianka
  • Spastické.
  • DMO
  • Počas liečby došlo k uvoľňovaniu a spevňovaniu svalstva.
  • Liečba pomohla dievčatám samosttanejšie zvládať každodenné úkony.
1. Liečba

Dvojičky, ktoré sa narodili s DMO. Marianka – 4. deň liečby – uvoľnili sa jej kolená a sama si kľakla (dovtedy nebola schopná kľačať kvôli spazmom).
Marianka – 4. deň liečby – uvoľnili sa jej kolená a sama si kľakla (dovtedy nebola schopná kľačať kvôli spazmom). Dianka – podobné uvoľnenie spazmov.
Marianka – 6. deň liečby – uvoľnenie pravej ruky – berie oriešky do prstov Dianka – 5. deň liečby – pokus o kolísku.
Marianka – hrá sa s čínskou guličkou Dianka – oriešok v ľavej ruke.

Marianka – po príchode na liečbu Dianka – po príchode na liečbu pred odchodom – spevnenie svalstva – zpriamenejší sed na lopte a vozíku, nemusí sa bezvládne opierať o operadlo pred odchodom – spevnenie svalstva – vzpriamenejší sed na lopte a vozíku, nemusí sa bezvládne opierať o operadlo Pred príchodom na liečbu si Dianka do tureckého sedu nedokázala sadnúť. O mesiac sedí takto bez problémov.Touto cestou chcú dvojčatá poďakovať Mirovi Jarošovi za usporiadanie benefičného koncertu na ich liečbu. Miro venoval všetky peniaze mamičke dievčat – ďakujeme :-)))))))))

Po 6. mesiacoch liečby

Predtým sa Dianka nevedela takto zohnúť. Teraz je ohybnejšia.

Po 16. mesiacoch

Uvoľnenie šliach/ spazmov. Na rukách a nohách. Uvoľnenejšie, ohybnejšie ramená. Ruky narovnávajú omnoho ľahšie. Marianka používa častejšie svoju pravú ruku na uchopovanie predmetov/ knihy, pohár…/ Keďže je ľaváčka, svoju pravú ruku nepoužívala skoro vôbec. Spevnené chrbty. Väčší pokrok u Dianky, keďže Marianka mala chrbticu operovanú. Dianka dokáže čoraz dlhšie sedieť vzpriamene bez pomoci iných. Taktiež už sama dokáže stáť vzpriamenejšie pri rebrine.

Predposledný deň liečby…
…dokážem íst sama bez palíc, otočím sa i zastavím – bez straty rovnováhy.

Marianka pri práci s počítačom sa naťahovala a zrazu si pekne spojila ruky a cez hlavu ich pretiahla až za hlavu. To predtým nikdy nedokázala.
Marianka, na fotke, už získava istotu pri sedení aj mimo vozíka. Chvíľku jej ešte trvá kým získa stabilitu, ale čím ďalej, tým dlhšie sa vie potom udržať. Čo sa týka Dianky, tak tá si už vie poradiť s vrchnou časťou pyžama (či už s gombíkmi alebo bez) a vie si ho sama vyzliecť.
Dianka si už sama dokáže vyzliecť sveter.
Marianka sa mesiac po Dianke tiež dokáže vyzliecť zo svetra sama !
Dianka sa učí sama posadiť do kresla-zdolala už polovicu……
Obe dievčatá pred liečbou nezdvihli ruky pre silnú spasticitu.

Dianka sa učí sama posadiť do kresla-zdolala už polovicu……

Obe dievčatá pred liečbou nezdvihli ruky pre silnú spasticitu. Mariana i dnes dokáže chytiť pohár sama. Mariana po zákroku – pred liečbou sa jej nohy nedali dať od seba ani na 10cm.

Dianke povolil chrbát, do takej polohy sa predtým dostávala len s bolesťou a aj to na krátko.
Dianka sa sama dvihne na bok, a snaží sa dostať do sedu, Pohár Dianka doteraz držala zvrchu, už sa učí ho oblapiť celý. Mariankin chrbát je opäť pevnejší, sedieť dokáže dlho Marianka napicháva jedlo na vidličku, aby si cvičila vytáčanie ruky Marianka – chodí v mori, držanie z predu, predtým ju museli držať zo zadu, ináč jej utekali nohy skôr, ako zvyšok tela. Marianka už nedrží pohár zvrchu, ale z boku ho vie oblapiť.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *